kazdy den citame

Veľmi často dostávam otázku, ako to u nás funguje. Ako sa vlastne učíme, kedy sa učíme, čo vtedy robia malé dievčatá. Proste, ako vyzerá náš typický  deň. Pravdou je, že taký asi neexistuje. Niekedy sa ani 7 dní v jednom týždni na seba nepodobá.

Povedala som si, že to môže byť celkom zaujímavé, zmapovať si jeden taký obyčajný deň, no a voľba padla práve na ten dnešný. Takže nech sa páči.

ŠTVRTOK 6.4.2017

7:00 – Pre mňa a najmladšiu Hanku začína deň. Ocko už má po raňajkách a chystá sa na odchod do práce.  Uvarím si čaj a naraňajkujem sa. Hanka sa hrá so svojimi hračkami a ja si užívam chvíľku ticha, kým nevstanú ostatné baby. Ticho ma nabíja.

7:45 – Počujem kroky na chodbe a už vidím usmiatu Marušku. Pritúli sa ku mne a chvíľu len tak sedíme na gauči. Pomaly sa budia aj Terezka s Juli a začína klasický ranný kolotoč.

8:45 – Je po raňajkách. Kým odpratávam od stola, počujem, že dievčatá riešia, či je lepšie zvieratám v ZOO alebo v cirkuse. Tento týždeň sa zaoberáme zvieratkami, preto tá debata.

9:00 – Takmer každé ráno si čítame.  Dnes to boli knihy Double Trouble a The little giraffe.  Sedíme na zemi v obývačke, aby sa Hanka mohla vedľa nás hrať.

 

9:20 – Juli odchádza do detskej izby. V pondelok tam postavili ZOO, tak ju to veľmi láka.  S Terezkou si opakujeme anglické slovíčka. Má prichystané aj nejaké pracovné listy k preberanej téme. Vždy keď sa učíme, Maruška sa chce učiť s nami. Preto sa snažím vybrať niečo aj pre ňu. Dnes to boli zvieratká na vymaľovanie. Kým si obe dievčatá potichu pracujú, niečo mi tu nesedí. Hanka je už príliš dlho ticho. Nájdem ju v obývačke na koberci ako obhrýza môj mobil. Preto je tak ticho!

9:45 – Terezka dokončila angličtinu. Aj Maruška dokreslila a začala sa naháňať po kuchyni s Hankou. Len tŕpnem, aby si ani jedna neublížila, ale ten smiech stojí za to. Juli nás poctila svojou návštevou. Je hladná. Zrazu sú hladné všetky. Je čas niečo si zahryznúť. Kým vyberám jogurty, Julinka s Maruškou sa pohádajú, lebo obidve chcú dnes piť z toho jedného jediného pohára. Netrvalo to dlho, ale bolo to dosť intenzívne. Kto pozná našu Juli, vie koľko emócii ona vie dať do všetkého čo robí. Ale čo je dôležitejšie, dokázali si to vyriešiť bez môjho zásahu. Dnes bude piť z toho pohára Juli a zajtra Maruška. Uff..vydýchla som si.

10:10 – Julinka už ostáva pri nás. Podsunula som jej pracovný list, skrytý obrázok. Je zvedavá čo tam je, tak začína počítať.  Aby mala väčší kľud, my ostatné ideme do vedľajšej izby, tam kde je postavená ZOO. Maruška s Hankou sa hrajú so zvieratkami a my dve s Terezkou sa zaoberáme podstatnými menami. Na ZOO sa dajú krásne precvičiť.

10:35 – Niekto zvoní. Kuriér. Doniesol balík. Rýchlo sa obúvam a utekám vonku do toho upršaného počasia. Hanka sa vybrala za mnou, stojí za dverami a čaká na mňa.

10:40 – Z kuchyne počujem krik. Juli zle vymaľovala nejaké okienka a už ju to prestáva baviť. Bežím jej na pomoc, v pokoji to vyriešime a dohodneme sa, koľko okienok ešte vypočíta. Hanka zbadala krabicu fixiek na stole a dožaduje sa jej. Je to jej obľúbená zábavka, otvárať ich a zatvárať ich. Dokáže pri tom sedieť aj niekoľko minút. Terezka upratuje svoje veci zo stola. Na niečo sa chystá.

10:55 – Juli už končí so svojou matematikou (dnes vydržala naozaj dlho, aj keď samozrejme, že stihla dvakrát odbehnúť niečo podať Hanke, raz na WC, raz bola veľmi, ale fakt veľmi smädná). Zahlásila, že chce ešte angličtinu. Podľa mojich anglických pokynov vyfarbuje zvieratá.

11:15 – Terezka vybrala nitky, ihly a látku. Ide šiť vankúš do domčeka pre Petshopáka. Rozpráva mi ako na youtube videla, že keď zošije dva kúsky látky a potom ju otočí, nebude vôbec stehy vidno. Tak to chce skúsiť. Začína šiť obyčajným stehom, ponúknem jej, že ju naučím iný pevnejší steh. Privolí a tak jej ukazujem zadný steh. Stačilo parkrát a už si šije sama. Juli nám do toho hrá na flaute Lietala si lastovička. Maruška s Hankou sa hrajú. Maruška stavia vežu a Hanka ju búra.

11:25 – Juli si berie knihu a číta. Terezka šije a pospevuje si hymnu. Juli prečítala dve básne a otáča sa na mňa s výčitkou, prečo som ešte nenaučila hymnu aj ju. Kým stačím zareagovať, už ju to učí Terezka….a už spievajú obe.

11:50 –  Obedujeme skoro každý deň okolo dvanástej. Vo štvrtok chodia Teri s Julinkou na krúžky. Kým ja po obede uspávam Hanku, ony sa vychystajú. Dnes, keď vonku prší, ich tam odváža ocko, ktorý si odskočil z práce. Doma zavládne na chvíľu ticho a ja mám čas uvariť si kávu a oddýchnuť si. S Maruškou si zahráme pexeso len my dve. Mám čas v kľude naložiť umývačku, potriediť prádlo na pranie, prípadne nejaké poskladať.

15:30 – Školáčky sú už doma, Hanka je hore. Varím rýchlo krupicovú kašu na želanie, pretože o pol hodinku odchádzajú na klavír a flautu. Kým sú ony na hudobnej, ocko s malými zbehne na nákup a ja doma pokračujem v upratovaní, prípadne si chystám veci na ďalší deň. Alebo si na chvíľu vyložím nohy a relaxujem pri zelenom čaji a vychutnávam absolútne ticho, ktoré tu zavládne na dve hodinky.

18:00 – Rodina je doma, ale dievčatá ešte ostávajú von. Chcú sa bicyklovať. Maruška hľadá svoj kočiar s bábikou v garáži a ja si uvedomím, že je na nej niečo zvláštne. Keď odchádzali na hudobnú, v tom zhone nevedela nájsť svoje topánky, tak si poradila inak. Tak ak ste videli, takto obuté dieťa, tak už viete, že patrí ku mne :-).

19:15 – Deň sa pomaly končí. Čaká nás večera a po nej spoločné večerné rituály. Postupne od najmladšej zaspavajú všetky dievčatá.

20:30 – Sadám si na gauč. Konečne sa môžu dvaja rodičia nerušene porozprávať a podeliť sa navzájom o svoje denné zážitky. Otváram počítač a spisujem náš dnešný deň. Udialo sa toho teda dosť. No, ale taký je deň so štyrmi deťmi. Naplnený do poslednej sekundy.

23:30 – Je čas ísť spat. Dobrú noc.

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.