nakreslena solarna cisticka vody

Nedávno som niekde zhliadla jedno zaujímave video o tom, ako si spraviť solárnu čističku vody len z plastových fliaš a nejakej plastovej rúrky.  Nadchlo ma to.  Aké jednoduché, efektné a hlavne užitočné! A koľko sa toho dá na takomto projekte naučiť. O vyparovaní a kondenzácii vody, o znečistení vody! Pre deti viditeľné a hmatateľné, určite lepšie ako o tom len čítať v učebniciach. Ako už možno viete, som nadšenec jednoduchých pokusov, pri ktorých potrebný materiál nájde doma snáď každý, a ktorých výsledok deti zaručene ohromí. Preto som musela túto čističku vyskúšať čím skôr.  Čakala som na teplejšie dni, lebo v tomto pokuse je slnko veľmi dôležité. Ako sa nakoniec ukázalo, bolo by lepšie počkať ešte dlhšie, na letné slnečné lúče, ale aspoň máme teraz dôvod pokus zopakovať o pár mesiacov neskôr.

Čo budeme  teda potrebovať

  • dve plastové fľaše
  • dva vrchnáčiky
  • umelohmotnú rúrku
  • tavnú pištoľ
  • špinavú vodu
  • šikovného ocka

veci potrebne na vyrobu solarnej cisticky vody

Do tohto pokusu som tentokrát zapojila aj  nášho ocka.  Všade rozhlasuje, že on je v tejto škole riaditeľ aj školník v jednej osobe, tak prišiel jeho čas. Jeho úlohou bolo vyvŕtať diery do oboch vrchnáčikov, aby akurát cez ne prešla rúrka. Potom som rúrku prepchala cez vrchnáčiky a tie som k sebe prilepila tavnou pištoľou.hotova solárna cisticka vody vyrobena z plastovych flias

Potom už len stačilo do jednej fľaše naliať špinavú vodu a zatvoriť obe tak, aby dlhší koniec rúrky bol v tej druhej fľaši, ktorá bola dolu hlavou. No a toto všetko treba dať na slnko.  A potom už len čakať….a čakať…a čakať. My sme na prvé kvapky v tomto jarnom slniečku čakali asi hodinku a prvý glg vody sa nám vyzrážal po šiestich hodinách.  Predsa len je to jarné slnko ešte zubaté. Čističku sme chodili aj priebežne pozorovať a pri tej príležitosti sme si povedali o tom, čo sa tam deje, ako sa voda zo spodnej fľaše dostala hore, čo spôsobuje vyparovanie vody a čo jej zrážanie.

V lete počas horúceho slnka to skúsime ešte raz a porovnáme si rýchlosť akou sa dokáže voda nazbierať ak slniečko poriadne pripeká.

 

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.