Mini road trip, kapitola 5

Ostaňme na našom putovaní po Slovensku ešte v rozprávke a navštívme ďalšie dve rozprávkové miesta. Modrý Kameň a Halič. Jeden je hrad, druhý zámok. Obidva sú netradičné tým, čo v sebe ukrývajú, každý z nich vyzerá úplne inak, ale oba sa oplatí navštíviť.

Modrý Kameň

Tento hrad sa nachádza na južnom Slovensku, v okrese Veľký Krtíš a nájdete ho týčiť sa nad rovnomennou dedinkou. Vlastne, keď ste už pred ním, vôbec nemáte pocit, že ste na hrade.

Hrad Modrý Kameň

Pôvodný stredoveký hrad si totiž zažil svoje. Párkrát vyhorel, párkrát čelil rôznym vojenským nájazdom, takže dnes z neho ostali už len ruiny.

V 18. storočí vtedajší majiteľ pristaval k tejto zrúčanine trojkrídlový kaštieľ, ktorý v dnešnej dobe skrýva unikátne Múzeum bábkarských kultúr a hračiek.

Ja som sa na Modrom Kameni ocitla prvýkrát počas štúdia na VŠ. Výlet na hrad sme mali ako povinnú jazdu v rámci didaktiky vlastivedy a ja si dodnes pamätám, ako som si vtedy povedala, že tu raz musím zobrať moje deti. A ten čas prišiel práve toto leto.

Prehliadku hradu sme absolvovali s príjemnou sprievodkyňou, ktorá bola veľmi ochotná a odpovedala na všetky možné zvedavé otázky. Najprv nás oboznámila s históriou hradu a v druhej polovici prehliadky sme konečne šli k hračkám a bábkam.

Expozícia hračiek je spravená tak, že návštevníka prevedie vývojom hračiek od neskorých rokov 19.storočia až po súčasnosť. Nájdete tam hračky, z ktorými sa kedysi hrávali vidiecke deti, ktoré ostro kontrastujú s hračkami mestských detí. Ale aj hračky edukačného charakteru alebo hračky imitujúce život a prácu dospelých.

No a samozrejme hračky, pri ktorých sme sa zastavili najdlhšie. Tie, ktoré nás dospelákov preniesli do nášho vlastného detstva. Bábiky, ktoré mali v 80-90.rokoch minulého storočia všetky dievčatá rovnaké, autodráhy, skladačky, dokonca samopaly. Rodičia, len pospomínajte.

Druhá stála expozícia je Expozícia bábkarkých kultúr. V tejto časti nájdete rôzne bábkové divadlá, malé, veľké, nadrozmerné, ale aj fluorescentné. Vedeli ste, že tie menšie bábkové divadlá, neslúžili kedysi ako hračky pre deti, ale miesto telky dospelákom, keď už deti večer zaspali?

Zaujímavé bolo počúvať o histórií tradičných kočovných bábkarských rodín, ktoré chodili po Slovensku a zábavali ľudí. Pamätá si niekto Stražanovcov? Aj oni patria medzi nich.

hrad Modrý Kameň bábky

No sú tu zastúpené aj profesionálne slovenské bábkové divadlá, alebo bábky známe z televízie. Stretli sme tu Kuka aj Raťafáka Plachtu.

Toto múzeum trafilo do čierneho. Užili sme si ho naozaj celá rodina, každý si prišiel na svoje.

Halič

Druhé rozprávkové miesto, ktorý spomeniem, je zámok Halič. Aj keď obidva sú od seba vzdialené len pol hodinku cesty autom, Halič je úplne iný ako Modrý Kameň. Je to zámocký hotel. Nás tu posielalo už veľa ľudí s tým, veď choďte, odpadnete. No, veruže sme skoro odpadli.

Pôvodne na tomto mieste stál stredoveký zámok, ktorý bol tiež počas rokov rôznymi spôsobmi ničený. Najviac ma dostalo, keď som sa dopočula, že tu istý čas sídlilo aj miestne JRD. No, ale vďakabohu sa hradu ujal súkromný investor, ktorý hrad prestaval a vyšperkoval do dokonalosti.

A to nielen samotnú budovu, ale aj okolie. Pri prechádzke na tomto mieste máte pocit, že ste sa ocitli v rozpráke. Každú chvíľu som čakala, kedy sa v záhrade objaví nejaká dáma v krinolíne. Podľa mňa by na takomto mieste mali dostať ubytovaní hostia automaticky aj dobové oblečnie.

Dnu v hrade sme neboli. Keďže slúži ako hotel, nedá sa v ňom len tak premávať a ochkať. Ale dočítala som sa, že v ňom robia aj prehliadky, len sa treba dopredu nahlásiť. Žeby raz….?

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.