Nakresli si draka

Prečítané leto, 2. týždeň: O drakoch

Nad témou tohto týždňa som chvíľu krútila hlavou, ale fakt len chvíľu. V prvom rade mi totiž hneď napadlo, že je to viac chlapčenská téma a u nás doma sú samé baby. Čo budeme čítať? Kde ja doma nájdem drakov?! Toto bude teda tvrdý oriešok! Ale vôbec nebol.

Z omylu, že draky vôbec nie sú len chlapčenská záležitosť, ma vyviedli moje dve staršie dcéry. Jedna je už nejaký ten rok zaľúbená do rozprávky Ako si vycvičiť draka (zbierka drakov sa doma rozrastá) a druhá mi hneď osviežila pamäť, že, či už som zabudla na draka v Harry Potterovi, alebo v Eragonovi, či Hobbitovi. A to teda vôbec nie sú len knihy pre chlapcov.

Mami, veď ty čítaš Zaklínača a tam drak nie je? A v našich rozprávkach a povestiach? Veď tam sa to hemží drakmi.

Po tomto rozhovore knihy s drakmi akoby samé vyskočili z našej domácej knižnice. Takže tento týždeň čítame hlavne Slovesnké obrázkové povesti, najmladší čitateľ si vytvára vlastné príbehy s knihou Rok v čarovnej krajine a Teri sa začítala do knihy Serafína a tiene drakov.

nakresli si draka

V knihách sme si všimli, že draky sú rôzne. S rôznym počtom hláv, s rôznym telo, či tvarom chvosta. To nás viedlo k myšlienke nakresliť si vlasných drakov.

Najprv sme vymýšľali aké rôzne telo by taký drak mohol mať, aké hlavy a koľko. Bavili sme sa aj o tom, či krídla musia byť vždy rovnaké a či drak musí chrliť len oheň. Čo iné by mu mohlo vychádzať z papule? Celkom zábavné veci vznikali a ja som to našťastie všetko zapisovala. Napadlo mi totiž, že z týchto nápadov vyrobím jednoduchú kresliacu hru.

Na túto hru potrebujete len jednu hraciu kocku, vytlačený plánik hry, akúkoľvek farbičku a zopár papierov, lebo pri jednom drakovi neostanete. Dobrá nálada sa dostaví aj sama.

Drak sa kreslí postupne, podľa toho, aké číslo na kocke hodíte. Tak napríklad ak hodíte na kocke v prvom hode č.1 váš drak bude mat okrúhle telo, ak hodíte č.5 bude mať telo ako jeden veľký fľak. Druhý hod vám napovie koľko hláv drak bude mať a v treťom hode sa podľa čísla na kocke dozviete, aký tvar budú mať tieto jeho hlavy. Takto postupne hodíte kockou 7x a nakreslíte si svojho jedinečného draka. Na záver mu môžte dať aj nejaké meno, či si ho dotvoriť podľa vlastnej fantázie.

Na tejto hre je najlepšie, že žiadne dva draky nie sú nikdy rovnaké, a niektoré sú fakt smiešne a netradičné.

Tak vám prajeme s našou hrou príjemne strávene chvíle a nezabudnite mať oči otvorené, nikdy neviete, kde natrafíte na draka.

nakresli si draka