Prečítané leto, 1.týždeň: O mestách

Prečítané leto sa aj tento rok hlási o slovo. Už piatykrát, wow. A ja sa teším, že znova môžme byť jeho súčasťou. U nás to bude o to zaujímavejšie, že máme doma čitateľov z rôznych kategórií. Jeden kus bádateľa-poslucháča, jeden kus prváčika, jeden kus odradenca a 2 kusy rozbehnutého čitateľa (akurát fakt neviem, kde mám zaradiť hlavu našej rodiny 🙂 )

mesto

Prvý týždeň sú v hlavnej úlohe mestá. To je taká krásna a široká téma, že juj. Na čítanie sme si vybrali tieto knihy:

  • To je Londýn od Miroslava Šaška,
  • To je Rím tiež od Miroslava Šaška
  • Líza, mačka z Trojice od Jána Uličianskeho
  • Pozri, čo je na svete od Nataši Tánskej
  • Nikdekoľvek od Neila Gaimana

A teraz veľký pozor!

Dajte si pozor na Šaskove knihy. Hrozí pri nich nebezpečenstvo, že vás deti prinútia cestovať. Nám sa tak nejak podobne stalo s knihou Tohle jsou Benátky, keď sme jednoducho do tých Benátok museli vycestovať. No a od včera doma nepočúvam nič iné, len kedy už pôjdeme do toho Londýna, lebo jednoznačne musíme vidieť ako sa otvára Tower Bridge a aký vysoký je Big Ben.

mesto

Knihu Líza, mačka z Trojice som vybrala pre nášho čitateľa-odradenca, hoc je pôvodne zaradená do výberu pre deti do 8 rokov. Pre odradencov je ale dôležité, aby čítali hlavne niečo čo ich bude baviť. No a zvieratko v knihe, málo strán, plus známe mesto, na ktoré máme dobré spomienky, to je takmer 100% istota, že sa do takejto knihy pustí.

Nikdekoľvek si zatiaľ požičiavame s Terezkou. Ona číta do polnoci, ja cez deň na terase pri kávičke. Takéto fantasy svety sú niečo pre nás obe.

Kniha Pozri, čo je na svete je jedna z najobľúbenejších kníh našej Hanky. A najradšej má práve tú časť o meste a dedine. Textu v nej nie je veľa, ale oveľa viac ju bavia ilustrácie. Tie si obzeráme stále dookola a stále dookola “čítame” aké rôzne budovy sa v meste nachádzajú. No a práve toto ma inšpirovalo k jednej jednoduchej aktivitke.

mesto

Vyrobíme si papierové mesto s rôznymi budovami!

Jeho výroba je veľmi jednoduchá a nenáročná. Ak máte doma obyčajný (alebo aj farebný, vzorovaný, trblietavý a kadejaký iný) papier a čokoľvek na kreslenie, tak sa môžte do stavania mesta pustiť aj hneď. Také je to jednoduché.

  • Ako prvé potrebujete štvorec papiera, ktorý preložíte na polovicu (zhora dole, dole sa bude papier otvárať)
  • Vzniknutý obdĺžnik znova preložte na polovicu a zas vystrite, ta stredová čiara bude pomáhať
  • Chyťte jednu stranu obdĺžnika a preložte ju k stredovej čiare, to isté spravte z druhou stranou obdĺžnika
  • Posledným krokom je spraviť na domčekoch strechu. Môže sa to javiť ako náročná práca ale vôbec to nie je také zložité. Chyťte vzniknutý obdĺžnik hore pri zhybe a ťahajte obe strany smerom dolu a od seba.
  • Hotové domčeky dokreslite podľa vlastnej fantázie. A nezabudnite, že sa dajú otvoriť a aj tam dotvoriť
papierové mesto

Potom už len stačí domčeky rozostaviť podľa fantázie a papierové mesto osídliť, hoc aj panáčikmi z Lega, prípadne nejakú lego budovu dostavať.

papierové mesto
mesto

My sme si na týchto domčekoch precvičili aj angličtinu, lebo dozadu som napísala názvy jednotlivých budov po anglicky. To, že sa pri skladaní cvičí jemná motorika, to je hneď jasné.

A viete, čo je na tom všetkom najlepšie? Že hoci sa mesto postavilo raz-dva, počas daždivých chvíľ deti zabavilo na dosť dlhú dobu (a stále ešte veru zabáva).

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.