Dnešný článok bude znova o knihách. No, nepomôžem si, keď knihy u nás doma tvoria gro nášho vzdelávania. Používame ich takmer pri každom predmete, namiesto učebníc (článok o tom, som už písala tu ) a keďže sme veriaca rodina, neobišli ani takú oblasť, akou je náboženstvo.

Dnes vám teda napíšem niečo o našich obľúbených knihách, ktoré nám pomáhajú pri rozvíjaní a upevňovaní viery u našich detí.

náboženstvo

V prvom rade chcem povedať, že tak ako v iných oblastiach života, kde sa deti učia veľa z pozorovania a nasávania vecí, ktoré sú okolo nich, tak to platí aj pre oblasť náboženstva, či viery. A povedala, by som, že tu ešte oveľa viac. Preto len knihy nestačia. Ale ako doplnok, sú bezkonkurenčné.

Jednoznačne bez konkurencie v otázkach viery je kniha kníh Biblia. Na knižnom trhu je už v dnešnej doba veľmi veľa rôznych detských Biblií, stačí ich len prelistovať a vybrať tú najvhodnejšiu pre konkrétnu rodinu.

My momentálne doma čítame Bibliu správnych rozhodnutí.

náboženstvo

Táto kniha obsahuje vybrané príbehy z Biblie, od stvorenia sveta až po Skutky apoštolov, ktoré sú napísané vhodnou formou pre deti. Bonusom tejto Biblie sú stránky na konci každého príbehu. Na nich nájdu deti úlohy na zamyslenie, občas nejakú aktivitu pre šikovné ruky, ktorá súvisí s príbehom a jednoduchú modlitbu.

Čo ešte veľmi oceňujem, sú súradnice pri každom príbehu, podľa ktorých si ho môžte vyhľadať vo Svätom Písme.

Pre malé, šikovné pršteky, ktoré milujú skladanie puzzle, máme doma Puzzlovú Bibliu. V tejto sérií vyšlo 6 kníh. V každej knihe sú deťom predstavené niektoré príbehy z Biblie.

Táto kniha je vhodná aj pre menšie deti, textu v nej nie je veľa, rozpráva viac obrazom ako slovami.

Po celý rok s Bohom je jeden skvelý počin. Dlho mi na trhu chýbali knihy tohto typu pre deti. Táto knižka obsahuje 365 príbehov na každý deň v roku. Ich hlavnými hrdinami sú 4 deti, ktoré prežívajú úplne rovnaké starosti a radosti ako všetky deti sveta.

Po každom príbehu nasleduje verš zo Svätého Písma, ktorý s príbehom súvisí a jednoduchá modlitbička, ktorú sa deti môžu modliť s rodičmi. Jej pridaná hodnota je v tom, že každý príbeh pomáha deťom pochopiť, čo je skutočne v živote dôležité.

Kniha je ideálna pre deti od 3 do 6 rokov. Momentálne ju doma čítame s Maruškou a Hankou, no aj staršie baby si ju kedysi užili. Pamätám si, že prvé prečítané slová oboch starších dievčat boli práve nadpisy z tejto knihy.

Podobná kniha, len pre staršie deti, je kniha Mojej milovanej princeznej. Je špeciálne určená dievčatám, no v rovnakom duchu sa nesie kniha Mocnému bojovníkovi, pre chlapcov.

Tieto knihy neobsahujú príbehy, ale listy. Sú to listy od Boha, ktorými sa deťom prihovára a pomáha im budovať ich charakter a bojovať s rôznymi neduhmi.

Mojim dievčatám sa takýto osobný prístup veľmi páčil, a uvedomenie si, že sú vlastne princezné im dodáva patričné sebavedomie. Aj v tejto knihe okrem listu nájdete verš zo Svätého Písma, aby deti nezabudli, z čoho listy vychádzajú, a jednoduchú modlitbu.

Ak sa vaše deti pripravujú na Prvé sväté príjímanie, veľmi odporúčam útle knižočky Moje prvé sväté prijímanie a Svätá spoveď. Obe knihy nemajú viac ako 50 strán, ale vďaka nim sa deti môžu ľahko pripraviť na svoju veľkú slávnosť.

Sú to vlastne jednoduché príbehy, ktoré deťom rozpráva Ježiš o svojom živote, a ktoré pomôžu deťom pochopiť podstatu týchto dvoch sviatostí. Na konci oboch kníh nájdu deti aj zopár užitočných modlitieb. S týmito knihami by aj tretiacke náboženstvo v škole mohlo byť zaujímavejšie.

náboženstvo

Z tejto série máme doma aj knihu Deti sa modlia ruženec. Táto je rozprávaná z pozície Márie, Ježišovej matky a priblíži deťom modlitbu ruženca. Táto navonok komplikovaná modlitba sa bude deťom zdať oveľa jednoduchšia a príťažlivejšia aj vďaka tejto knihe.

U nás doma veľmi boduje aj Veľká kniha o svätých.

Ako už názov napovedá, je to kniha, ktorá deťom priblíži život niektorých vybraných svätcov. Príbehy sú také drobné jednohubky, napísané maximálne na dvoch A4, takže počúvať ich zvládnu aj škôlkari.

Jednotlivý svätí nie sú v knihe predstavení v abecednom poradí, ale podľa dňa kedy oslavujú svoj sviatok. Deti tak spoznajú cez 90 rôznych svätých od Troch kráľov až po svätého Silvestra.

Takto nejako sa teda u nás doma “učí náboženstvo”. Čítaním a rozprávaním príbehov, ktoré môžu inšpirovať nielen deti, ale aj nás dospelých.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.