Poznáte Notan art? Výraz notan pochádza z japončiny a znamená harmóniu medzi svetlom a tmou. Umenie notan stavia na tomto kontraste, ktorý v dvojrozmernom priestore vytvára krásne obrazce. Toľko múdrych slov na začiatok.

Čo z toho vyplýva pre nás?  Pre nás doma bolo umenie Notan  skvelou príležitosťou precvičiť si kreslenie jednoduchých línií, strihanie, lepenie, ale hlavne vidieť, že matematika, presnejšie geometria s umením úzko súvisia. Totiž, Notan art je postavený na osovej súmernosti.

A ako si takýto matematicko-umelecký výtvor spraviť? Jednoducho. Všetko čo naň potrebujete sú dva papiere kontrastných farieb. Jeden väčší, druhý menší. My sme použili biely výkres formát A3 a z farebných papierov sme si vystrihli štvorce so stranou 15 cm. Ďalej potrebujete ceruzku, lepidlo a nožnice. A samozrejme fantáziu.

notan

Na vystrihnutý farebný štvorec nakreslite rôzne vzory. My sme stavili na abstrakciu. Rôzne vlnovky, trojuholníky, štvorce a podobne. Pri kreslení je dôležité, aby čiara, ktorú práve kreslíte mala začiatok aj koniec na tej istej strane štvorca a jednotlivé línie sa nesmú prekrývať.

Keď máte svoje línie pokreslené vo farebnom štvorci, vystrihnite ich. Dávajte pozor, aby sa ani jedna nestratila. Zalepte na biely výkres do stredu to, čo ostalo s farebného štvorca, a aby ste sa pri tvorení nedoplietli, postrihané obrazce dajte na miesto. Pasovať tam budú len jedným možným spôsobom.

Na vystrihnutú časť naneste lepidlo a preklopte ju akoby von zo štvorca a zalepte ju. Dávajte pri tom pozor, aby bola preklopená časť zarovno so stranou štvorca.

notan

Podolepujte zvyšné časti a váš Notan obraz je hotový.

notan

My sme sa doma hrali s jednoduchými líniami, ale dievčatá už premýšľali, akoby to vyzeralo, keby sme na farebný štvorec nakreslili polovicu tváre, alebo rozkošatený strom. Alebo nejaký zložitejší motýľ, či chrobák. Námetov je mnoho, stačí pohľadať na internete, alebo sa pohrať s vlastnou fantáziou.

notan

1 odpovedať

Spätné odkazy a spätné upozornenia

  1. […] upgradom vystrihovačiek je notan art, o ktorom som sa prvý raz dočítala toť u kamarátky Katky na blogu. Ide tu o hru tvarov a kontrastných farieb, čo tomu celému dodáva ešte umeleckejší […]

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.