Že neviete kto je Jackson Pollock? Tiež som dlho nevedela. Až vďaka jednej skvelej knihe o umení pre deti som sa to dozvedela (Kniha o výtvarnom umení pre deti). Je to umelec, ktorý je považovaný za jedného z najlepších amerických maliarov 20.storočia. A teda maľoval naozaj netradičným spôsobom. On totiž svoje diela vytváral tak, že farbu na plátno lial, fŕkal, striekal alebo kvapkal a aby toho nebolo málo, občas do týchto malieb zakomponoval aj rôzne veci, ktoré mu prišli pod ruku. Piesok, sklo, drevo, povrázky a kadečo iné. Proste poriadne akčné a zábavné tvorenie.

My sme podľa Pollocka maľovali už niekoľkokrát a vždy to bola riadna zábava (aj neporiadok). Tentokrát sme to skúsili zas, ale na maľovanie sme si vzali  jedného pomocníka. Sklenenú guľôčku.

Maľovanie s guľôčkami je jednoduchá technika. Zvládnu ju aj malé deti ( ako napríklad naša trojročiačka), ale zabavia sa aj tie staršie.

Čo budete potrebovať:

  • sklenené guľôčky (korálky rôzneho druhu sú tiež dobrá voľba)
  • temperky
  • výkres
  • formu na muffiny, alebo zopár mištičiek
  • tácku, alebo plytkú krabicu (môže byť aj plech na pečenie s vyšším okrajom)

Postup je nasledovný. Do formy na muffiny, alebo do misiek, vytlačte požadované farby. Do každej z nich dajte jednu sklenenú guľôčku. Poriadne ju v tej farbe vyváľajte, nech sa celá oblepí.

maľovanie guľôčkami

Potom do tácky s vyšším okrajom vložte výkres, naň položte svoje “zababrané” guľôčky a môžte začať maľovať. Jednoducho vezmite tácku do rúk a guľôčky v nej prevaľujte zo strany na stranu. Tie budu za sebou ťahať farebné stopy a vytvárať vám na každom výkrese jedinečný vzor.

Skúste maľovať len troma základnými farbami a uvidíte ako sa vám krásne farby budú premiešavať. Alebo si vyberte viacero farieb, predstavu má každý inú a fantázia je nekonečná. Skúšajte a zabávajte sa.

My sme pri našom maľovaní skúšali rôzne druhy farieb. Akrylové, prstové od Craoly a temperky. Najlepšie sa nám pracovalo prstovými, ktoré majú vodnatejšiu konzistenciu, takže ich guľôčky ľahko rozniesli po celom výkrese. Akrylové farby boli pasívne, guľôčky sa veľmi s nimi hýbať nechceli. No a temperky boli tiež celkom fajn, hlavne keď sme im pomohli a pridali do každej kvapku vody.

maľovanie guľôčkami

Maľovanie guľôčkami je presne to tvorenie, pri ktorom je zaujímavejší samotný proces tvorenia ako jeho výsledok. Aj keď každý jeden konečný výtvor je originál a má niečo do seba, určite väčšiu radosť deťom spraví váľanie guličiek po výkrese a experimentovanie s farbami, či s počtom guličiek, ktoré použijú.

maľovanie guľôčkami

A tak by to malo byť. Tvorenie samo o sebe rozvíja detskú kreativitu, motoriku, sebavedomie, zabíja nudu a napríklad u nás doma ukľudňuje napätú atmosféru a je zdrojom nekonečnej zábavy.

1 odpovedať

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.