A je to tu. Téma vesmír.

Zrejme to pozná každá mamina. Tie nekonečné otázky o našej galaxii, hviezdach, planétach, či ako to celé vzniklo. U nás doma mali Terezka s Juli také silné vesmírne obdobie približne pred štyrmi rokmi. Vtedy sme doma riešili stále dookola našu Slnečnú sústavu a špeciálne našu Zem. Teraz ale prišiel ten čas, kedy sme to vzali pekne od začiatku. Od Veľkého tresku.

Aby nebola nuda, šli sme na to zážitkovo aj vďaka Márii Montessori.

Na začiatku nebolo nič, len láska (energia, Boh), Vďaka láske sa stvorilo malé zrniečko, malá guľôčka, v ktorej sa skrýval celý vesmír. Keďže v nej bolo všetko, bol tam veľký tlak a veľké teplo.

Našou guľôčkou bola malá čierna korálka, ktorú som neskôr vymenila za fialový balón (najideálnejší by bol čierny, ale nezohnala som). Do balóna som deň predtým nasypala zopár červených, bielych a modrých trblietok, biele, červené a modré korálky. Terezka nafukovala balón, pretože v malej guličke sa zväčšoval tlak a keď už to nevydržala praskla (praskol aj náš balón).

Všade naokolo sa rozprskli trblietky a malé korálky, ktoré predstavujú najmenšie čiastočky z ktorých je stvorený každý atóm, kvarky.

vesmír

Vesmír sa začal rozpínať a chladnúť, kvarky chaoticky lietali a vrážali do seba (miešali sme kvarky v miske)…

…a začali sa spájať, a tak vznikli prvé protóny, neutróny a z nich prvé atómy.

Atóm vodíka a atóm hélia. (Spolu sme si ich zopár vyrobili.)

Atómy sa spájali a vznikli prvé gigantické hviezdy, vďaka ktorým sa prvýkrát objavilo svetlo.

My sme si gigantickú hviezdu spravili z nafúknutého žltého balóna. Znovu som do neho nasypala rôzne farebné trblieky a korálky a keď sme ho praskli (pretože hviezdy sú nestále a vybuchujú) všetko sa to znova roztrhlo a rozletelo do všetkých strán.

Po výbuchu hviezdy vzniká čierna diera, okolo ktorej sa vplyvom silnej gravitácie začnú točiť mračná prachu, plynu, hmloviny a tak vznikajú rôzne galaxie.


vesmír

Na konci nášho prvého vesmírneho putovania sme si spravili mini knižočky, aby sme si všetko utriedili a mali pekne pokope. Knižočky plánujeme, po skončení nášho vesmírneho putovania, zakomponovať do lapbooku.

vesmír

vesmír

vesmír

Prvú časť máme teda za sebou. Ešte nás čakajú iné vesmírne dobrodružstvá, s ktorými sa neskôr s vami rady podelíme.

 

2 komentárov
 1. Zuzana
  Zuzana hovorí:

  Toto je fantastické! Veľmi pekne ďakujem, nie len za tento príspevok (určite to zrealizujeme aj u nás doma 🙂 ) ale všeobecne za to, že popri takomto plnom vyťažení si nájdete ten čas a delíte aj s nami, ďalšími mamičkami, o Vaše nápady. Ste úžasná a dúfam, že si Vaše dcérky uvedomujú, akú majú super mamu 🙂

  Odpovedať
  • Katka
   Katka hovorí:

   Ďakujeme veľmi pekne! Toto bola taká téma, že sa s ňou dalo parádne vyhrať a bavilo nás to všetky. Času je niekedy naozaj málo, ale my sa rady podelíme a inšpirujeme druhých.

   Odpovedať

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.