spoločenská hra

Tučniaky na ľade. Keď sa učíme hrou.

Sú dni, keď sa nám nechce nič. Nemáme chuť čítať, nechce sa nám kresliť a už vôbec nie počítať nejaké príklady v pracovných zošitoch. Vtedy ale viem, že na 100 percent, zaberie nejaká spoločenská hra. Doma sme tak trošku maniaci na hry. Ja som sa vždy rada hrávala a čakala som na tú chvíľu, kedy dievčatá dorastú do veku, že budú moje parťáčky. Teraz máme doma celkom slušnú zbierku spoločenských hier a stále pribúdajú nové. Dosť často sa nám stáva, že nejakú hru nevyberieme z police aj niekoľko mesiacov, ale potom zas príde čas, keď hráme dookola tú istú, až ju nakoniec musím skryť, lebo sa mi o nej aj sníva. Taký bol prípad logickej hry Tučniaky na ľade. Dievčatá ju dostali na Vianoce, tuším pred dvomi rokmi. Sporadicky sme ju hrávali, ale jej najväčší boom zažíva u nás doma práve teraz.

tučniaky na ľade

Logická hra – tučniaky na ľade

Tučniaky na ľade je logická hra, kde sú hlavní hrdinovia piati tučniaci, ktorí stoja na ľadových kryhách. Každá kryha obsahuje jedného tučniaka a každá sa nejakým jedinečným spôsobom môže posunúť a tým zmeniť tvar. Cieľom hry je zaplniť hernú plochu v tvare štvorca jednotlivými kryhami. Aby to nebolo také jednoduché, tučniaci musia byť presne na tom mieste, ktoré je vyznačené v plániku.

Tučniaky na ľade

Na začiatku som si myslela, že je to hra len pre malé deti, veď kto by nevedel uložiť 5 krýh do tvaru štvorca, veď sme všetci hrávali tetris! Ach, ako som sa mýlila. Hra obsahuje 60 zadaní, ktoré sú rozdelené podľa obtiažnosti. A práve toto ju robí super hrou pre celú rodinu. My ju hrávame skoro všetci. Momentálne najviac pri nej sedí štvorročná Maruška. Aj keď odporúčanie na hre je od 6 rokov, máme jasný dôkaz, že zaujme aj mladšie deti. Zatiaľ dookola skúša prvé zadania a je úspešná.

spoločenská hra tučniaky na ľade

Táto hra nepatrí medzi klasické hry, kde niekto vyhráva a iný musí zákonite prehrať.

Keďže je to hlavolam, môže ju hrať jeden hráč, ale my ju často hrávame vo dvojici a robíme z nej hru kooperatívnu. Najčastejšie však hrávame VÝZVU. Ja vyberiem dievčatám ich plánik, ktorý majú zvládnuť, a ony potom mne. Nedávame si žiadne časové obmedzenie, každý má toľko času koľko potrebuje. Dievčatá začínajú vždy pri najľahších zadaniach, ale postupne im zvyšujem náročnosť. Ony mne dávajú samozrejme tie najnáročnejšie. Veď je to sranda vidieť ako sa mama trápi pri spoločenskej hre. Priznám sa, niekedy som nad mojou výzvou strávila taký dlhý čas, že mi baby museli pomôcť.

Tučniaky na ľade okrem logického myslenia rozvíjajú priestorovú predstavivosť a určite aj koncentráciu. Ideálna hra na rozvoj matematických zručností. Je to aj jedna z mála hier, pri ktorej nie je víťaz ani porazený, ale každý sa pri nej zabaví. Určite ju odporúčam.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.