10 zábavných aktivít s geoboardom

U nás doma je momentálne najobľúbenejšiu učiacou pomôckou geoboard.  Pre tých, ktorí náhodou nevedia, čo to je, je to vlastne štvorcová doska s kolíkmi, ktoré sú umiestnené v pravidelných rozostupoch, a na ktoré sa naťahujú do rôznych tvarov gumičky. Je to hlavne matematická pomôcka, ale perfektne slúži aj menším deťom na trénovanie jemnej motoriky.

Robiť sa s ním dá kadečo. Tak vám dnes ukážem naše najčastejšie aktivity.

 1. Navliekanie korálok alebo gumičiek na kolíky.

Toto je aktivita hlavne pre malé detičky, ako napríklad naša Hanka. Rozvíja jemnú motoriku a koordináciu oko, ruka. Ak by váš geoboard mal kolíky, ktoré sa dajú vybrať, máte ďalšiu aktivitu pre drobcov. Zapichovanie kolíkov do dierok.

2. Geometrické tvary

Geoboard je vynikajúca pomôcka pre menšie deti na zoznámenie sa s geometrickými tvarmi. Stačí vytlačiť alebo predkresliť predlohy základných tvarov (jednoduché predlohy nájdete napríklad tu ) a nechajte deti dumať a tvoriť.

3. Tvorenie vzorov podľa predlohy

Predlôh na geoboard nájdete na internete nespočetne veľa. Či sú to predlohy na geometrické tvary, alebo rôzne obrázky. Aj pri nich si deti rozvíjajú jemnú motoriku. Ale predlohy môžu mať aj tvar písmen alebo číslic. Naša Maruška je momentálne v období kedy ju veľmi zaujímajú písmená, takže vymyslieť pre ňu predlohy na geoboard nebola vôbec ťažká vec. Ak máte záujem, môžete si ich stiahnuť tu.

geoboard abeceda

4. Zrkadlové obrázky

Táto aktivitka u nás vznikla neplánovane. Raz som si len tak sama začala navliekať gumičky, obrázok som však nedokončila, kvôli inej práci a keď som sa vrátila, Maruška spravila zrkadlový obraz môjho obrázku na druhú polovicu geoboardu. Tak sme spoločne vyrobili niekoľko rôznych súmerných obrázkov.

geoboard obrázky

5. Bludisko

Toto je veľká zábava. Nechajte deti vytvoriť z gumičiek bludisko a skúste v ňom udržať guličku. geoboard bludisko

Staršie deti sa môžu s bludiskom vyhrať. Ak dajú gumičky vyššie ako je výška guličky, môžu pre ňu vytvárať aj tunely.

6. Párovanie obrázkov

Geoboard som doma využila aj trošku netradičnejšie. Nachystala som dva pruhy papiera. Na jednom boli písmenká, na druhom obrázky začínajúce na dané písmeno. Maruškinou úlohou bolo spárovať ich gumičkami.

geoboard

Keď Juli zbadala túto aktivitu, dožadovala sa svojej. Tak pre ňu som pripravila kartičky s príkladmi na rovnakom princípe ako párovanie písmen s obrázkami.

Ani som si pri ich výrobe neuvedomila, že farby príkladov korešpondujú s farbami našich gumičiek. Aj na kartičkách s príkladmi, aj na obrázkových kartách je na druhej strane kontrola. Tak si túto aktivitu môžu robiť baby aj samé, hneď vedia, či ju vyriešili správne, alebo sa treba opraviť.

Takýmto spôsobom si môžte vytvoriť rôzne obrázky na párovanie. Trvá to len niekoľko minút ale úspech u detí je zaručený.

7. Obrázky bez predlohy

Toto je asi najobľúbenejšia činnosť. Vytvárať si rôzne tvary, či obrazce, bez nejakej predlohy. Geoboard je u nás doma stále vyložený na viditeľnom mieste, takže pri ňom často nájdem niektorú z dievčat ako niečo tvoria. Nezabudnite dať deťom dostatočne veľa gumičiek a uvidíte, aké prešpekulované obrazce vytvoria.

8. Hľadanie rôznych geometrických tvarov

Navlečte na geoboard niekoľko gumičiek do rôznych tvarov, nechajte ich aj prekrývať sa. Potom zadajte dieťaťu úlohu. Koľko trojuholníkov vidíš? 

Úlohu obmeňte. Vytvor na geoboarde 5 trojuholníkov.

9. Obvod a obsah

Tým, že deti samé vytvárajú jednotlivé geometrické tvary a rôzne obrazce, ľahšie pochopia pojmy ako obvod a obsah daného tvaru. Na spoznávanie obvodu a obsahu sa u nás doma ešte len chystáme, zatiaľ si vystačíme so stavaním ohrady pre zvieratká a počítaním koľko kolíkov potrebujeme na ich ohradenie. Pri brázdení po internete som však našla takýto interaktívny geoboard, ktorý sa určite pri spoznávaní obvodu a obsahu určite zíde.

10. Geoboard bingo

Urče si dopredu s deťmi, ktoré geometrické tvary sú v hre. Napríklad trojuholník, štvorec, obdĺžnik, päťuholník, kosoštvorec, hviezda. Uistite sa, či každé dieťa pozná všetky tvary a vie ich na geoboarde vytvoriť.

Potom si každý hráč vyberie tri tvary, ktoré na svojom geoboarde znázorní tak, aby ich nikto nevidel. Keď sú deti hotové, po jednom vyvolávajte tvary. Dieťa, ktoré ako prvé má na svojom geoboarde tri tvary, ktoré ste vyvolali, zakričí BINGO a vyhráva.

My máme doma len jeden geoboard, takže túto hru hrávame na papieri, kde si deti do predlohy prázdneho geoboardu zakresľujú svoje vybraté tvary. Odporúčam prázdne predlohy geoboardu zalaminovať a na kreslenie tvarov použiť fixku a môžte ich používať stále dookola.

Toto je len niekoľko nápadov, ktoré my doma využívame pri práci s geoboardom. Rada sa inšpirujem VAŠIMI nápadmi, tak šup-šup, sem s nimi.