Mini road trip, kapitola 2

V predchádzajúcom článku som sa už okrajovo zmienila od dedinke Runina, ktorú sme tiež navštívili na našom Slovenskom road tripe.

Runina sa nachádza na východe Slovenska v okrese Snina a leží v Národnom parku Poloniny Tento Národný park je známy hlavne výskytom najväčších komplexov pôvodných bukovo-jedľových lesov v Európe, ktoré miestami prechádzajú až do pralesov.…

Prečítané leto, 4.týždeň: O stromoch

Čo je toto za otázka? Veď stromy nerozprávajú. Alebo? Ak ste zvedaví, odpovede môžte nájsť v knihe Počuješ rozprávať stromy? od Petra Wohllebena.

stromy

Táto kniha patrí medzi tie, ktoré musia byť vo vašej domácej knižnici. Takzvaná “masthevka”. Je mi jasné, že byty, či domy sa nafúknuť nedajú, police z knihami sa doma už prehýbajú, ale …

Aj prváci už vedia robiť projekty. Dôkazom je naša Maruška. Tá sa v tom celkom vyžíva. Naposledy spravila projekt, ktorý nazvala Jarné kvety.

Začalo to tým, že sme sa hrali von na dvore a zisťovali sme aké rôzne kvety nám tu rastú a kvitnú. Dostala som nápad, že si niektoré jarné kvety môžme vylisovať. Natrhali sme teda púpavu, modrice, tulipán …

dioráma obeh vody

Viete, čo je dioráma? Podľa výkladového slovníka je to nejaký veľkoplošný obraz s plastickým popredím, ktorý má budiť dojem trojrozmernosti.

U nás doma je ich výroba v poslednom čase veľkým hitom. Dievčatá ich vyrábajú ako svoje školské projekty na rôzne témy, ale kým sa s nimi budú môcť prezentovať na skúškach, využívajú ich aj na hranie.

Vytvoriť diorámu z doma …

Keď som našla na internete tento pokus, hneď som vedela, že to bude pecka. A aj bola. Veď kto by nechcel vedieť a vidieť, ako vzniká hovienko? Zozbierali sme všetko potrebné a šlo sa na vec.

Začiatok tráviacej sústavy, naše ústa, predstavuje obyčajná miska. Potrhali sme (niektorí postrihali) do nej chlieb, tak ako keď naše zuby rozhryzú jedlo na malé …

Zo školy si pamätám, že horniny poznáme usadené, premenené a vyvreté. Toto sa drží v mojej hlave ešte od školských čias, ale to je tak všetko. Nejaká naučená poučka.

Zapamätať si nejakú definíciu nemusí byť na škodu, deti však musia chápať, čo sa učia. U nás doma nám k pochopeniu nejakého, na pohľad nudného učiva, pomáhajú rôzne tvorivé aktivity a …

Takúto otázku som dostala. Zamysleli ste sa vy, dospeláci, niekedy nad tým? Súvisí to samozrejme so zeleným farbivom v listoch. Na jeseň sa listnaté stromy pripravujú na oddych, preto sa v listoch prestane tvoriť zelené farbivo, a tak sa postupne k slovu môžu dostať aj iné farbivá, ktoré listy obsahujú. Poďme sa pozrieť aké to sú.

listy

Ako? No predsa pokusom. …

model Zeme

Občas doma pri upratovaní nájdem veľmi užitočné veci. Z minuloročného vianočného tvorenia mi napríklad ostali polystyrénové gule, no ale čo s nimi takto v októbri? Rozhodnúť mi pomohla učebnica zemepisu. Práve s dievčatami v domácej škole skúmame našu Zem, takže pri pohľade na polystyrénové gule som hneď vedela, čo s nimi. Vyrobíme si 3D model Zeme.

Na pomoc sme si …

opice

Tento názov môže v našej rodine evokovať kadečo 🙂 ,ale bude naozaj o skutočných opiciach. A nielen o nich, ale aj o ich najbližších príbuzných ľudoopoch a poloopiciach.

Stalo sa to takto.

V knižnici som požičala knihu Opice z našej police a tá zaznamenala doma obrovský úspech. Jej čítanie bola udalosť, dokonca ju brali aj na prázdniny k babke, a …