Nedávno som dostala otázku, ako sa doma učíme angličtinu. No, sú to hlavne hry, ktoré nám pomáhajú zvládať anglické slovíčka a anglickú gramatiku. Máme ich v zálohe viac, tak sa s niektorými najobľúbenejšími vami podelíme.

1. Hangman

Myslím si, že túto hru pozná každý. Ak nie v angličtine, v slovenčine určite.

Pravidlá sú jednoduché. Jeden hráč si premyslí nejaké slovo a na papier naznačí počet písmen v danom slove. Druhý hráč (ďalší hráči, ak vás je doma viac) háda písmenko po písmenku. Samozrejme, musí hláskovať po anglicky.  Ak uhádne prvý hráč dané písmeno zaznačí. Za každé neuhádnuté písmeno však postupne kreslí šibenicu. Čo bude hotové skôr? Šibenica alebo slovo na papieri?

Občas, hlavne pri krátkych slovíčkach, si miesto šibenice kreslíme smajlíka.

hry na angličtinu

2.WHO AM I?

Túto hru moje deti milujú. Veľa sa na nej nasmejeme. Jej príprava je veľmi jednoduchá. Potrebujete len nastrihaný papier, pero a  papierovú lepiacu pásku.

Na nastrihané papieriky napíšte názvy zvierat, alebo rôznych postavičiek z rozprávky. Alebo hoc aj skutočné postavy. Môžte ich napísať pred hrou vy, alebo to môžte nechať na deti. Potom otočte všetky papieriky lícom dolu a premiešajte ich.

hry na angličtinu

Teraz si prvý hráč vezme jeden papierik, tak aby nevidel čo je na ňom napísané a nalepí si ho papierovou lepiacou páskou na čelo. Úlohou ostatných hráčov je opísať jednoduchými vetami osobu, či zviera, ktoré je na papieriku.

hry na angličtinu

Moje baby sú angličtinárky začiatočníčky, takže si pri tejto hre precvičujú hlavne vety typu:

You can swim/cook/fly/run…

You have got blond hair/two legs/four legs/wings…

You are small/big/funny/long…

You like fish/bananas/seeds…

Hráč s nalepeným papierikom na čele sa tak snažím uhádnuť kto vlastne je. Môže sa pýtať Am I monkey/cinderella/grandpa? Alebo ak si je istý povie I am penguin.

3. Crazy animals

Viete ako vyzerá smutný somárik alebo nervózna krava? Táto hra vám to ukáže.

Prichystajte si dve veľké, čisté hracie kocky. Viem, že sa v kadejakých hobby obchodoch dajú kúpiť drevené čisté, ale nám postačia doma aj papierové, ktoré si môžte stiahnuť napríklad tu.

Jednu kocky popíšte rôznymi zvieratami, na druhú napíšte rôzne emócie. Kocky zlepte a poďte sa hrať.

Prvý hráč hodí obe kocky a to čo na nich padne znázorní pantomímou. Pri tejto hre platí pravidlo, čim šialenejšia kombinácia emócie a zvieratka, tým väčší bruchabôľ. Od smiechu samozrejme.

anglické hry

My túto hru hrávame aj s menšou obmenou. Jeden hráč si vezme kocky na nejaké skryté miesto, tam s nimi hodí, aby to ostatní hráči nevideli. Potom zvieratko znázorní a ostatní musia uhádnuť zviera aj to aká emócia nim zmieta.

4. SNAKE

Hra Snake môže mať rôzne obmeny. Záleží len na tom, čo chcete s deťmi precvičovať.

Dajme tomu, že sa práve s deťmi učíte predložky. Prvý hráč začne tvoriť vetu, I can see a doll in the box, druhý hráč zopakuje to čo povedal prvý hráč a pridá niečo svoje. I can see a doll in the box and pillow on the sofa. Ďalší hráč zopakuje celú vetu, ktorú povedal druhý hráč a opäť pridá niečo svoje. Konkrétne pri tejto predložkovej hre deti hovoria o reálnych veciach v reálnom priestore, tak budete môcť odsledovať či dané predložky aj správne chápu.

Alebo ak sa práve učíte s deťmi o oblečení, môžte začať tvoriť hada slovným spojením I have got a pridávať rôzne kusy oblečenia.  Zábavnejšie to bude ak najprv naskladáte rôzne veci na jednu kopu a deti si z nej potom môžu to o čom hovoria aj obliekať.

Alebo pri spojení I can / I can´t môžte precvičovať rôzne slovesá a zároveň deti môžu dané činnosti napodobňovať.

Takže ak hráte napríklad traja (ako my) môže celá veta vyzerať takto: I can sing, but I can´t swim, you can jump, but you can´t fly and you can run, but you can´t cook.  Je už len na vás, či vám stačí jedno kolo, alebo budete hrať až do kým sa úplne nezamotáte.

Príjemnú zábavu s angličtinou, prajeme.

2 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.