Viete čo sú násobkové špirály? Ja som o nich donedávna netušila, a pritom je to tak nádherná a pomerne jednoduchá aktivita, ktorú zvládnu všetky deti, ktoré vedia sčítavať čísla do 100.
Násobkové špirály sú vlastne výtvarným dielom vytvoreným z čísel. A jediné čo na ne budete potrebovať sú ceruzka a štvorčekový papier. (A neskôr určite aj farebné pastelky, či fixy, lebo si ich určite budu deti chcieť dotvoriť)
Tak sa poďme pozrieť ako na ne
Najprv si na papier napíšte násobky daného čísla. Napríklad čísla 6 . Čiže v riadku to bude vyzerať takto.
Na vytvorenie násobkovej špirály potrebujete len jednociferné čísla, takže každý dvojciferný násobok musíte zmeniť na jednociferný. Proste dve cifry sčítate, až dokým nevznikne jednociferné číslo. V našom prípade napríklad násobok 49 zmeníme na jednociferné tak, že sčítame 4+8=12, ale 12 je stále dvojciferné číslo, takže znova sčítame dve cifry 1+2= 3 , to je naše číslo, ktoré hľadáme.
Postupne ako budete mať v riadku zapísané len jednociferné čísla uvidíte, že vám z nich vzniká opakujúci sa vzor. To je naša kombinácia čísel, ktorú ideme premeniť na umelecké dielo.
Vezmite do rúk ceruzku, nachystajte štvorčekový papier a ideme na to.
Je jedno akým smerom začnete kresliť, dôležité je smer dodržať a nepomýliť sa. My sme s Terezkou šli v protismere hodinových ručičiek, 1 číslo dolu, druhé doprava, tretie hore, štvrté doľava, piate dolu, šieste do prava atď.
Keď prídete k poslednému číslu vo vašej kombinácii pokračujte zas od začiatku. Ak kreslíte presne a dodržujete smer, na konci prídete do toho istého bodu z ktorého ste začínali.
Tadá, násobková špirála je hotová.
My sme si spravili špirály z násobkov všetkých čísel od 1 po 9 (desiatka bude vyzerať rovnako ako 1) a niektoré veci nás prekvapili. Najprv samotná “špirála” čísla 9, ktorá vlastne vôbec nie je špirálou.
A všimli sme si aj, že niektoré špirály sú podobné. Napríklad špirály čísel 2 a 7, ale aj 3 a 6, či 4 a 5. Všimli ste si? Súčet týchto dvojíc je vždy 9. Fascinujúce, že?
Tipujem, že sme vás aspoň trošku namotali a už utekáte hľadať štvorčekový papier. Tak smelo do toho!
No čo poviete? Nebavilo by toto deti v školách viac, ako len prepisovanie príkladov do zošita a mechanické odriekanie násobkov?
Dobrý den, moc se mi líbí, jakým způsobem učíte svoje děti. Moc děkuji za inspiraci, určitě některé věci vyzkouším taky. Velice by mne zajímalo, odkud čerpáte nápady.
Mám dceru v páté třídě a potřebovala bych něco i pro ni. Učení jí moc nejde a chtěla bych jí nějak pomoct. Přeji vám, ať vám to s holčičkami pořád tak pěkně jde.
Ďakujem za milé slová, takáto spätná väzba ma vždy veľmi poteší, vtedy viem, že to čo robím, má zmysel a obohacuje aj iných.
Inšpirácie čerpám prevažne z interneru. Hlavne zo zahranićných stránok. čítam viacero zahraničných edukatívnych a homeschoolerských blogov, ale veľa sa toho dá nájsť aj v knihách. Odkedy sme doma, knižnica sa nám poriadne rozrástla. Zdá sa že sa naše vydavateľstvá zobudili, dokonca české sú na tom ešte lepšie ;-). Verím, že nájdete niečo s čim sa vráti dcérke chuť do učenia. Držím palce!