Prvý týždeň prečítaného leta je tu. Keď sa moje baby dozvedeli, že znova budeme jeho súčasťou, vykríkli, hurááá pokusy. Nejako nám to po minuloročnom lete prischlo a vlastne ja som sa tomu ani nejak veľmi nebránila. Je to predsa len výzva, nielen knihy čítať, ale aj ich nejako tvorivo využiť. No a u nás doma sa nielen tvorí, ale v lete hlavne experimentuje.

Prvý týždeň je v znamení ďalekých krajín. Momentálne sme začítané do knihy Adam a čarovná šmykľavka. Takú šmykľavku by som doma brala. Stačí sa po nej smyknúť, zaželať si kde chcete byť a ste tam. Takto sa Adam premiestňuje na rôzne ďaleké miesta a spoznáva kadejaké zvieratká.

slonia zubná pasta

V jednej kapitole chcel Adam veľmi spoznať slona indického. Či sa mu to podarí alebo nie, to vám neprezradím, ale ukážeme vám ako by asi vyzerala slonia zubná pasta, keby ju slony naozaj potrebovali.

Teraz si predstavujem vaše tváre. O čom to táram? Práve je čas na náš prvý pokus v prečítanom lete. Parádny chemický pokus, ktorý zvládnu deti od 5 rokov (odskúšané) a čudovať sa budú už deti od 2 rokov (tiež odskúšané).

Čo budete potrebovať:

  • pol litrovú fľašu
  • lievik
  • vlažnú vodu
  • droždie
  • misku
  • pár kvapiek saponátu
  • potravinárske farbivo
  • peroxid vodíka 3%
  • tácku

slonia zubná pasta

Hoci vecí, ktoré na tento pokus deti potrebujú je na pohľad veľa, je to jednoduchý experiment a nezaberie vám veľa času.

Najprv si v miske zmiešajte droždie s troškou vlažnej vody. My sme zmiešali 7g sušeného droždia s 50 ml vlažnej vody. Vznikla nám hustejšia tekutina.  Droždie vo vode musí chvíľočku postáť, kým nezačne trošku peniť, takže za ten čas si pripravte ingrediencie na “zubnú pastu” do fľaše.

Nalejte 100ml peroxidu vodíka, pridajte pár kvapiek farbiva a pár kvapiek saponátu.

Zatiaľ sa vo fľaši nič nedeje. Sranda začne, keď do fľaše vlejete “kvások”. Pomaličky začne všetko vo fľaši peniť a tisnúť sa hore, ako keď si doma vytláčate pastu na zubnú kefku.

Slonia zubná pasta je v tejto fáze úplne bezpečná a deti sa jej môžu kľudne dotýkať. Spôsobil to vlastne kvások, ktorý peroxid vodíka rozbil na obyčajnú vodu a kyslík. Kyslík sa zmiešal so saponátom a preto sa vytvorila pena. Zázračné, že?

U nás sa pokus robil viackrát, experimentovali sme s množstvom peroxidu. Menej ako 100 ml už reakciu spomalilo a slonia zubná pasta šla z fľaše pomalšie (podobne ako je na videu). Ak však máte väčšie zásoby ako sme mali my, dajte aj viac peroxidu, pasta doslova z fľaše vyletí.  Skúšali sme aj rôzne farebné kombinácie a hlavne mladšie baby videli ako sa farby v paste pomiešajú.

3% peroxid vodíka kúpite bežne v lekárni. Používa sa napríklad na čistenie rán a je bezpečný. Tento pokus ale môžte spraviť aj s 6% peroxidom, ktorý používajú kaderníčky na zosvetlenie vlasov. Pasta by vtedy mala byť hustejšia.

Koncentrovanejší peroxid radšej doma s deťmi neskúšajte, môže dráždiť pokožku a dýchacie cesty!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.