dejepis

Učebnice doma používame veľmi málo. Nahrádzame ich kvalitnými knihami. A keďže jedným z najobľúbenejších predmetov sa u nás doma stal dejepis, dnes vám odporučím zopár našich obľúbených kníh, cez ktoré spoznávame históriu.

Keď som knihy dávala dokopy, zistila som, že ich máme doma veľmi veľa, takže článok som rozdelila na dve časti. V prvej časti nájdete podľa nás, tie najlepšie historické populárno-náučné a encyklopedické knihy. V druhej časti sa zameriam na príbehy.

Tak poďme na to.

Začnem našim najnovším prírastkom. Je to kniha Časopédia. Zrejme ste už o nej počuli. A ak ste váhali, či si ju kúpiť alebo nie, tak neváhajte. Podľa nás je úplne úžasná. Dejiny nepreberá iba chronologicky, ale hlavne tématicky. Predstavte si akúkoľvek tému, dejiny hudby, Mezopotámiu, či dejiny hier. Tieto a ešte oveľa viac tu nájdete spracované v časových priamkach od výmyslu sveta. Každá časová priamka je originálna a svojím spracovaním odráža danú tému.

dejepis
dejepis
dejepis

Ak vám viac vyhovuje čítať si o dejinách chronologicky, určite siahnite po knihe Cesta naprieč dejinami. Je nádherne ilustrovaná, zbytočne neprepchatá suchými faktami, doplnená o dejepisné mapy, ktoré často priamo v učebniciach dejepisu chýbajú.

dejepis

Pozornosť si zaslúži aj kniha História Európy. Deti zaujme hlavne ilustráciami a komiksovými bublinami, vďaka ktorým dejepisné fakty na chvíľu ožijú.

dejepis

Menej encyklopedické a viac rozprávačske sú knihy Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov a Stručné dejiny sveta pre mladých čitateľov. Cez krátke rozprávania vás prevedú dejinami od praveku až po súčasnoť. Nevymenuvávajú len holé fakty a roky, ktoré sa tak ťažko deťom učia. V týchto knihách viac do popredia vychádzajú vzájomné historické súvislosti a vzťahy. Aj mne, ktorá som vždy dejepis mala rada, veľa veci dokliklo práve pri týchto knihách.

Podobnou knihou je aj menšia knižocka Dejiny statočného národa Slovenského. Povedala by som, že ide viac o populárnu ako náučnú knihu. Aj keď sa tu určite nájdu dôležité historické udalosti, je viac zameraná na zaujímavosti a rôzne historické kuriozity. Je písaná s humorom, ktorý je deťom blízky. Určite sa im bude páčiť.

Doma dosť často pracujeme aj s knihami z vydavateľstva Fonibook. Nenáročný text je doplnený zaujímavými ilustráciami. A keďže sa každá kniha zaoberá iným historickým obdobím, ľahko si z nich vyberiete tu, ktorú práve potrebujete.

Ak hľadáte knihu o svetových osobnostiach, odporúčame knihu Osobnosti hisórie sveta. Tu už očakávajte hutnejší text a podrobnejšie informácie. Je vhodná pre staršie deti a dospelých.

dejepis

Tí mladší môžu siahnuť po knihe Panovníci na území Slovenska. Táto oboznamuje deti so základnými informáciami o našich panovníkoch od Sama až po Karola IV.

No a na záver ešte jeden skvelý tip, ktorý možno poznáte z TV. Ide súťaž Daj si čas, ktorá beží každú sobotu doobeda na Jednotke. Z tejto súťaže vzišli už 4 knihy.

Každá sa zaoberá inou oblasťou histórie. Okrem faktov tu nájdete aj zábavné komiksy, kvízy, pikošky, ktoré sa v učebniciach dejepisu nenachádzajú, no okrem je v nich aj priestor na rozvijanie kreativity. Sú naozaj skvelé a dejepis s nimi je hneď zábavnejsí.

Tak toto boli tie naše naj knihy na dejepis. V druhej časti sa pozrieme bližšie na príbehy, ktoré sú výborným prostriedkom na spoznávanie histórie.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.